– „Shockwave terapija“ podrazumeva terapiju akustičnim talasima koji prenose visoku energiju na bolna područja koštano-mišićnog sistema, bez obzira da li se radi o subakutnim, subhroničnim ili hroničnim stanjima. Energija koju generiše terapija smanjuje upalne procese i podstiče regenerativne i reparativne procese u kostima, tetivama, ligamentima i drugim mekim tkivima.
– Šok talasi ili udarni talasi okarakterisani su naglom promenom u pritisku, velikom amplitudom i neperiodičnim procesom. Kompresovani vazduh unutar shockwave aparata stvara kinetičku energiju koja se prenosi sa kraja predajnika na aplikatoru aparata – na povređeno ili bolno tkivo pacijenta.
– Fizički efekti koje proizvode udarni talasi su sledeći:
– uspostavljanje cirkulacije: na mestu tretiranja stvaraju efekat revaskularizacije dovodeći svežu krv na mesto tretmana i time ubrzavaju regeneraciju i zalečenje tkiva.
– smanjenje bola: visoko energetski zvučni talasi koji se uvode u bolnu regiju stvaraju jaku aktivaciju vlakana koji utiču na inter-neurone koji zadržavaju transmisiju signala za bol.
– poboljšani metabolizam: radijalni talasi ubrzavaju nociceptivne metabolite, poboljšavaju oksigenaciju i snabdevanje oštećenog tkiva izvorom energije. Na ovaj način se ubrzava metabolizam i podržava otklanjanje nadražljivih materija.
– obnavljanje pokretljivosti: pomoću terapije udarnim talasima započinje biohemijska dekalcifikacija, čime se povećava pokretnost tretiranog segmenta.
– eliminisanje ukočenosti: radijalni talasi mogu da pruže efekat masaže, čime se uspešno rešava ukočenost trapezoidnih mišića ledja.
– Indikacije za aplikaciju shockwave terapije su:
- Upala ahilove tetive
- Petni trn ( calcan calcanei)
- Plantarni fascitis
- Kalcifikati
- Karpalni tunel
- Artroza kolena
- Upala iliotibijalnog trakta
- Bol u preponskoj regiji
- Bol u zadnjoj loži
- Bol u ramenu (kalcifikati, tendinitis, impigment sindrom)
- Patelarna tendopatija (skakačko koleno)
- Epikondilitis (teniski i golferski lakat)
- Miofascijalne triger tačke
– Kontraindikacije su:
- trudnoća,
- maligniteti,
- osteoporoza,
- tromboza,
- polineuropatije,
- akutna zapaljenja,
- polip u oblasti lečenja,
- primena na određena tkiva: oči i okolno tkivo, miokard, bubrezi, jetra,
- poremećaji u krvi, problemi koagulacije ili upotreba antikoaugulanasa,
- primena u blizini velikih nervnih snopova, krvnih sudova, kičmene moždine i glave,
- dečije doba.
– Postupak za pacijenta nije bolan, ali kod nekih pacijenata može doći do određene nelagodnosti tokom tretmana, što zavisi od nivoa bola u tretiranom području. Većina pacijenata prestaje osećati bol na mestu tretiranja odmah nakon tretmana.
– U zavisnosti od indikacija i tolerancije pacijenata i odgovora njihovog tkiva, potrebno je ukupno 6 do 12 tretmana, dva do tri puta nedeljno. Uspeh terapije se generalno može oceniti posle 5 do 6 tretmana, posebna dodatna poboljšanja se mogu videti u roku od 4 nedelje i konačna nakon 3 meseca od tretmana, jer terapija ima produženo dejstvo na tkivo koje se tretira.